MIT KELL ELINTÉZNI A VÁRANDÓSSÁG ALATT?

A munkáltató írásbeli tájékoztatása a szülési szabadság megkezdéséről

A Munka Törvénykönyve alapján a várandós munkavállaló az a nő, aki a munkáltatóját írásban tájékoztatta az állapotáról és erről orvosi igazolást is csatolt. Az írásbeli tájékoztatásnak a következő információkat kellene tartalmaznia:

  • a várandósság hányadik hetében van,
  • mikor tervez szülési szabadságra menni,
  • dátum és aláírás,
  • csatolt orvosi igazolás.

Az OEP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) tájékoztatása a szülési szabadság megkezdéséről

Az ellátás iránti igényeket a munkavállalóknak a foglalkoztatónál elő kell terjeszteni. A kérelmeknek a továbbítása a megfelelő hatóságokhoz pedig ezek után is a munkáltatók feladata marad. A szülési szabadságról a munka törvénykönyve, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény és a társadalombiztosítás ellátásairól szóló törvény rendelkezik. A szülési szabadság megkezdését és befejezését a hatóságnak a munkáltató köteles jelenteni a szülési szabadság megkezdésétől számított 8 napon belül, valamint a szülési szabadság befejezésétől számított 8 napon belül. A munkaügyi hivatalban nyilvántartott, munkanélküli vagy egyéni vállalkozó várandós anya esetében ezt a tény a társadalombiztosítóba magának kell bejelentenie.

A szülési szabadság megkezdése

2020. január 1-től megváltozott a szülési szabadság szabályozása. Míg korábban csak nő vehetett igénybe szülési szabadságot, az új szabályozás életbe lépésétől kezdve bizonyos esetekben már férfiak számára is nyitva áll ez a lehetőség. Szülési szabadság jár az anyának, illetve 2020. január 1-től hatályos rendelkezések alapján annak a szülőnek, aki a gyermeket az anya egészségi állapota vagy halála miatt végrehajtható bírósági ítélet vagy végrehajtható gyámhatósági határozat alapján gondozza.

A szülési szabadság összesen egybefüggő 24 hét, azaz 168 nap lehet.

Apasági nyilatkozat kiállítása az anyakönyvi hivatalban – ha a szülők nem házasok

Ha a születendő gyermek szülei nem házasok (az apa az anya férje, ha nincs bizonyítva az ellenkezője, pl. az apaság megtagadásával), a szülők a gyermekük megszületése előtt vagy utána apasági nyilatkozatot tehetnek a szülők az anyakönyvi hivatalban. A feltétel, hogy mindkét szülő jelen legyen, velük legyen a személyi igazolványuk (az elvált, esetleg megözvegyült anyák bemutatják a válást kimondó határozatot, esetleg a házassági anyakönyvi kivonatot illetve a férj halotti anyakönyvi kivonatát).

Családi adókedvezmény igénylése

Családi adókedvezmény azoknak jár, akiknek bejelentett munkahelye van. A családi adókedvezmény már a legalább 91 napos magzat (az utolsó menstruáció első napjától számolandó) esetében is igényelhető adóelőleg-nyilatkozat kitöltésével.

A gyermekorvos kiválasztása

Mindenkit megillet a szabad orvos választás joga, ennek egyetlen korlátja a választott orvos befogadóképessége lehet, arra ugyanis minden esetben figyelniük kell, hogy a minőségi egészségügyi ellátást a betegek létszámának túlvállalása ne veszélyeztesse. A gyermekorvost már a szülés előtt ki kell választania. Készítse elő a gyerekorvos nevét, a rendelője címét és telefonszámát.

Nem vagy bejelentkezve

A szolgáltatás használatához jelentkezzen be.