Éjszakánként sokszor kellemetlenül kiszáradt szájjal ébred? A gyerekei gyakran hiányoznak az iskolából, mert sokat köhögnek? A társa rendszeresen panaszkodik a szemébe nyilalló fájdalomra? Talán nem ártana kideríteni, hogy milyen levegőt szívnak valójában odahaza, otthonukban. A kényelmes, meleg otthon is egy egészséget veszélyeztető rejtett csapda lehet. Főleg télen, amikor hajlamosak vagyunk túlfűteni lakásainkat, így védekezve a kinti fogcsikorgató hideg ellen.
Nem elég a lakást felújítani, kényelmesen berendezni, modern háztartási eszközökkel felszerelni. Hiba lehet úgy érezni, hogy már mindenről gondoskodtunk. A fizika törvényei naponta új kihívások elé állítanak bennünket és rendszeresen az életünkbe avatkoznak. Gyakran hétköznapi dolgokról van szó, amelyeket automatikusan, szinte gondolkodás nélkül megoldunk, néha viszont tanácstalanok vagyunk, főleg, ha nem figyeltünk eléggé az iskolában. Meghatározni a levegő azon értékeit, amelyek optimálisak légzőrendszerünk szempontjából – ez valójában egy kisebbfajta tudomány. Az a gond, hogy csak sima lélegzéssel nem tudjuk felmérni a levegő minőségét. A fizikális értékek leméréséhez érzékelőkre van szükségünk. Ez a láthatatlan paraméter azonban alaposan meg tudja keseríteni az egész család életét, vagy éppen ellenkezőleg, az egészséges környezet egyik meghatározó tényezője lehet. Rajtunk is múlik, hogy melyik irányt választjuk.
Vegyünk egy meteorológiai állomást
A tájékozottabb ember mindenben előnyben van másokkal szemben. Ha még nem szereztünk be egy szobahőmérőt vagy vezetékmentes páratartalom mérőt, akkor tegyük meg most. A legjobb megoldást egy meteorológiai állomás kínálja, amely átfogó információkat nyújt a környező és beltéri hőmérsékletről és páratartalomról. A megfelelő összehasonlításhoz azonban ismernünk kell a helyes értékeket is. Az ideális paramétereket nem egy konkrét szám fejezi ki; a szakemberek meghatározták a tartomány határértékeit, amely optimális állapotnak számít. A beltéri levegő páratartalmának 40 – 55 % között kellene lennie. Mélyen az első szám alatti értékek esetén veszélyes játékot űzünk a tűzzel, illetve inkább a nagyon száraz levegőből adódó egészségügyi komplikációkkal egy olyan környezetben, ahol időnk nagy részét töltjük.
Támadás a nyálkahártya ellen
A száraz levegő elsősorban a légzőszervet veszélyezteti, mivel legyengíti ellenállóképességét és ezzel az egész szervezet immunitását. A tüdőnek megterhelést jelent, ezért nehezebben lélegzünk. Az olyan környezet lakóit, ahol hosszabb ideig nem fektetnek hangsúlyt a levegő megfelelő páratartalmára, gyakrabban kínozzák légúti betegségek, fertőzések, sokszor náthásak, köhögnek, a nyálkahártyájuk megduzzad és nyáktermelésük fokozódik. Az asztmás betegek helyzete a legveszélyesebb, mert ilyen körülmények között ez a betegség jelentősen súlyosbodhat. A száraz levegő azonban nemcsak az orr és légutak nyálkahártyáját ingerli, hanem a szem kötőhártyáját is kiszárítja. A száraz szem-szindróma ugyan a számítógép monitorja előtt eltöltött túlzottan hosszú idővel is összefügg, de a problémát súlyosbítja a levegő alacsony páratartalma is a helyiségben. Ha ég, viszket a szemünk, idegen testet érzünk benne, ne vegyük ezt könnyedén, mert súlyosabb szövődmények veszélye áll fenn, például a szaruhártya vagy a kötőhártya gyulladása. Az egészségügyi kockázatok listája tovább folytatódik – sokan fejfására, fáradságra, álmatlanságra panaszkodnak.
Szépségünk is szenved
A túlfűtött és száraz helyiségek levegője szépségünknek sem kedvez. Főleg az érzékeny női bőr szárad ki a megfelelő páratartalom hiányában, és a sok új ránc kellemetlen meglepetésként ér mindenkit. A repedezett ajkakat is gyakran a száraz levegő okozza. Általában az egész testfelületen száraz és érzékeny a bőr, és az sem segít, ha több testápolót használunk.
Házi források a páratartalom növeléséhez
- Főzés fedő nélkül
- Tusolás, a kád feltöltése vízzel
- Mosás és a ruha szárítása ruhaszárítón
- Szauna, ha van a házban vagy lakásban
- Nedves tisztítás
- Nagyobb mennyiségű szobanövény, a virágok rendszeres locsolása és a levelek permetezése tiszta vízzel
- Akvárium, főleg nagyobb kapacitású
- Naponta háromszor alapos szellőztetés, tágra nyitott ablakoknál, télen 5 percig
- A háztartás tagjai, akik lélegeznek és izzadnak
A klímával óvatosan
A száraz levegő egyik okozója a légkondicionáló készülék, ami jó szolga, de rossz úr. Ha helyesen működik, komfortos környezetet biztosít optimális hőmérséklettel és páratartalommal, ezzel meggátolva a penészgombák képződését és az atkák szaporodását. De a másik véglet sem megy ritkaságszámba, a rosszul beállított klíma ugyanis komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. A hideg levegő következménye fájdalmas ízületi, nyakcsigolya-gyulladás, migrén, torokgyulladás, húgyhólyaggyulladás és középfülgyulladás lehet. A klímából áramló száraz levegő hagyományosan ingerli a légutak nyálkahártyáját és rohamosan növeli az egy négyzetméterre eső köhögő alkalmazottak számát. Valódi katasztrófát jelent a légkondicionáló berendezések karbantartásának elhanyagolása és a szennyezett szűrők, mivel ezek baktériumok, penész, vírusok és allergének forrását képezik. A légáramlás következtében ezek a kórokozók az irodák vagy bevásárlóközpontok legtávolabbi zugába is eljutnak és sikeresen terjesztik a fertőzéseket.
Illatos elsősegély
Ha már az enyhén sérült, túl hosszú ideig száraz levegő hatásának kitett nyálkahártya kellemetlen fázisában vagyunk, próbáljuk ki az inhalálást. Lélegezzük be 20 percen át a forró vízben feloldott tengeri só páráját, és a légutaink hálásak lesznek érte. A kamillafőzet is hatékony, de csak akkor, ha nem vagyunk rá allergiások. A levegő minőségét és a légutaink állapotát az aromaterápia, azaz melegített vagy finom részecskék formájában levegőbe fecskendezett esszenciális olajok is javíthatják. Ilyenkor az elsődleges választás az ánizs, eukaliptusz, édeskömény, menta és boróka legyen. Ne mondjunk le önként a természetről sem. Sétálni mindig lehet, akár szemerkélő esőben vagy ködben is. Elég jól felöltözni és belélegezni a természetesen párás levegőt, ami ellensúlyozza a fűtött helyiségek száraz levegőjét.
Hogyan párásítsunk a lakásban?
Nem elég egy vizes törülközőt tenni a fűtőtestre, vagy pár tálból vizet párologtatni a szobában. Még egy szobaszökőkút sem oldja meg a problémát. Összehasonlításképpen: a szakértők a fagyos téli napokon 24 órán belül egészen 7 liter víz elpárologtatását javasolják egy fűtött, átlagos méretű lakásban. Ezt a műveletet jobb, ha profi eszközökre – ultrahangos vagy gőzös légpárásítókra bízzuk. Számolnunk kell bizonyos kiadásokkal, mivel minden helyiségben külön eszközre lesz szükség, és az áramfogyasztásunk is nagyobb lesz. Jutalmul egészséges levegőt lélegezhetünk egy egészséges környezetben.
Mi játszódik le pontosan az orrunkban: A levegő nagy része az orron keresztül áramlik a tüdőbe, így a szaglószerv nyálkahártyája van kitéve a legnagyobb terhelésnek. A száraz levegő hatására olyan mértékben kiszáradhat, hogy fájdalmas varasodás kezd kialakulni az orrban, és fújáskor gyakran vérzik. Rendes körülmények között a nyákréteg felelős a levegő megtisztításáért, mielőtt az a hörgőkbe kerül, ahova a csillószőrök továbbítják. Ha az orr nyálkahártyája kiszárad, akkor a szervezet öntisztító hatása és a szennyeződések és mikroorganizmusok behatolása elleni védekezési képessége is romlik. Az sem mindegy, hogyan lélegzünk alvás közben. Amikor az ember száraz levegőben nyitott szájjal, túl száraz környezetben alszik, a levegő nem halad át az orron, de minden szűrés nélkül közvetlenül a hörgőkbe jut és kiszárítja azokat. Ilyenkor a köhögésrohamok nem váratnak sokáig magukra.
Óvatosan a gázzal, de a fával is
- A legveszélyeseb a gázfűtés, mert szén-monoxid, nitrogén-oxidok és egyéb káros gázok kibocsátásokra kerülhet sor, ezért ezeket a berendezéseket folyamatosan ellenőrizni kell.
- A legkevesebb szennyezéssel az elektromos fűtés jár, de a radiátorok hője általában nagyon kiszárítja a levegőt, ami egészségügyi szempontból káros, és a szobanövényekre és a fából készült bútorokra is ártalmas. Ráadásul a fűtőrendszer, akárcsak a többi eszköz a háztartásban, ionokat termel, ami fáradságot, levertséget okoz és legyengíti a háztartás tagjainak immunitását.
- A látszólag ökológiai fafűtés is óvatosságot igényel. Ennek a természetes anyagnak az elégetésével rákkeltő benzopirén szabadulhat fel a helyiségben, ha a kémény nem tud megfelelő huzatot biztosítani. Ezért fontos a kémény rendszeres tisztítása a korom és a kátrány eltávolításához.
A túl nagy páratartalom se jó
Az sem jó, amikor a törékeny egyensúly az ellentétes irányba billen, ugyanis a túl párás levegő sem egészséges. Serkenti a penészképződést, ami ingerli a légutak nyálkahártyáját. Gyakori mellékhatása az érzékeny szem, köhögés, fejfájás, tüdő mikózis, gombás bőrbetegségek és csökkent immunitás, különösen gyermekeknél, időseknél és krónikus betegeknél. És különösen az allergiásoknál, akik számára a betegség lefolyása nedves környezetben drámai lehet.
Válaszolj
Megjegyzések megtekintése